-

| 0 yorum ]
Sponsorlu Bağlantılar

Gülünün Solduğu Akşam - Erdal ÖZ

Arkadaşlarımla kitaplar hakkında konuşurken arada derede "Şu kitabı da öneririm." diye geçen ve içeriğinden biraz söz edince ilgimi çeken ve hemen başladığım kitap...

Kitabı alalı bir hafta olmuştu ama bugün başladım.İlk sayfada koptum,Erdal Öz'ün önsözüyle...

Merak ettiğim bir konuydu Deniz Gezmiş ve diğer üç arkadaşının yaşadıkları, kaldı ki, Erdal Öz cezaevinde onlarla geçirdiği kısacık zaman diliminde onlardan birşeyler öğrenebilmişti ve Deniz Gezmiş ona şöyle dedi: "Sen aramızda bulunan tek yazarsın, bizi sen yazacaksın."

"Anı, belge, anlatı" temelinde roman olarak okunabilecek güzel bir kitap... Eğer bu konuya ilgiliyseniz ve merak ettikleriniz varsa, tavsiyemdir... Sonunda ağlatabilecek bir kitap.

Yazar'dan:

"'Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Sinan Cemgil' ve daha niceleri. Mamak Askeri Cezaevinde bu çocukların çoğuyla konuşmuştum.

Deniz'le anlaştığımız gibi, tuttuğum notlardan yola çıkarak bir roman yazacaktım. Sorduğum sorularla onları sürekli küçük ayrıntılara yöneltmeye çalışmıştım.

Roman, bu ayrıntılardan doğup gelişecekti. Ne yazık ki iş yarım kaldı. Hele belgesel bir roman için elimdeki notların yetersizliğini görünce böyle bir çalışmaya girmekten vazgeçmek zorunda kaldım. Yıllar sonra, bir başka biçimlemeyle, sonunda oluşturabildim bu kitabı.

'Gülünün Solduğu Akşam', serüven dolu sürükleyici bir roman gibi de okunabilir. Ama acı ve hüzün yüklü bir kitap olduğu da bilinmelidir. Anı, belge, anlatı karışımı bu kitabı dilerseniz bir roman gibi okuyun; yeter ki sizde bırakacağı hüzün kalıcı olsun." (arka kapak...)

alıntı:N.T(sevgiadasi.com)

0 yorum

Yorum Gönder